Berta-and-agency_razinkos-Tomas-Kirsa_graikams-ir-britams-melyna-atrodo-skirtingai

Graikams ir britams mėlyna atrodo skirtingai

Lingvistas Benjaminas Whorfas kadaise sukūrė teoriją, kad kalba turi ypač didelę reikšmę tam, kaip žmogus mato pasaulį, taigi ir spalvas. Ji buvo kiek kategoriška, tačiau teisinga. Naujausi tyrimai patvirtina, jog gimtoji kalba, o tuo pačiu ir kultūros išsivystymas, supanti aplinka, iš tiesų turi tam tikrą poveikį spalvų apdorojimui. Be abejonės, graikai ir britai nėra išskirtiniai – dėl gimtųjų kalbų skirtumų visos tautos spalvas suvokia nevienodai.

Antropologai Brentas Berlinas ir Paulas Kay ištyrė 100 kalbų ir nustatė, kad žodžiai, apibūdinantys spalvas, jose paskirstyti pagal nuspėjamą hierarchiją. Jei kalba turi tik du spalvas reiškiančius žodžius, tai bus „juoda“ ir „balta“. Jei tris – „juoda“, „balta“ ir „raudona“. Jei kalboje yra penki spalvą nusakantys terminai, prie pirmiau minėtųjų prisidės „žalia“ ir „geltona“. Ir taip toliau. Trumpai tariant, viskas mūsų chromatinio suvokimo teorijose sukasi apie šias pagrindines šešias spalvas.

Grįžtant prie graikų ir anglakalbių pavyzdžio, pirmieji kasdien mato daug jūros ir dangaus mėlynumo, todėl pagal prigimtį gali greičiau atskirti ir įvardyti jos atspalvius (šviesiai mėlyna graikiškai reiškia „ghalazio“, tamsesnė – „ble“). Tuo tarpu tiems, kurių gimtoji kalba yra anglų, aiškiai suprasti skirtumą tarp šviesiai ir tamsiai mėlynos sunku, nes jų aplinkoje dominuoja 50 „cepeliniško“ dangaus atspalvių. Tačiau jei graikas ilgiau pagyventų Anglijoje, tikėtina, jog puikiai pažįstamus skirtingus atspalvius ilgainiui imtų vadinti vienodu terminu: mėlyna.

Skaityk daugiau apie šią naujieną čia

Šią įžvalgą parašė:

Marketingo ir digital konsultantas | Berta&Agency

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Uždaryti
type characters to search...
Uždaryti
Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. Cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“. Savo duotą pasirinkimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. View more
Sutinku
Nesutinku